درباره شرکت پنتون ؛انتخاب رنگ توسط شرکت پنتون

آیا تا به حال چیزی درباره شرکت پنتون شنیده اید؟ آیا می دانید شرکت پنتون کجاست و رنگ سال توسط این کمپانی چگونه انتخاب می شود؟ انتخاب رنگ سال در حوزه مد و فشن  یکی از مسائلی است که در ابتدای هر سال، افراد زیادی به آن توجه می کنند. این انتخاب همیشه چالش برانگیز بوده و موافقان و مخالفانی دارد. اگر می خواهید درباره این کمپانی بزرگ ، مراتب انتخاب رنگ سال توسط آن و… بیشتر بدانید، در این مطلب با ما همراه باشید.

درباره شرکت پنتون

پنتون (Pantone) یکی از مقتدرترین شرکت ها در زمینه رنگ و ارائه سیستم های رنگی است که به شرکت ها و برندهای مختلف برای ساخت لوگو، طراحی بسته بندی، ارائه بنر و… مشاوره می دهد تا بهترین و مناسب ترین رنگ ها را در کنار یکدیگر قرار دهند. این شرکت در سال ۱۹۶۳ و توسط  لورنس هربرت تاسیس شد اما از سال ۲۰۲۰ به عنوان یکی از طراحان جهانی در حوزه رنگ  و سیستم رنگی فعالیت خود را ادامه داد. هم اکنون این شرکت در نیوجرسی آمریکا واقع شده است.

شرکت پنتون

مدت ها پیش ، قبل از اینکه پنتون، سیستم انتخاب رنگ را ارائه دهد، هر چاپخانه راهنمای انتخاب رنگ مختص به خود را داشت. به عنوان مثال اگر یک مشتری در قسمتی از طراحی خود رنگ زرد را انتخاب می کرد و آن را از چند چاپخانه مختلف تحویل می گرفت، یکی از زردها تیره تر، دیگری مایل به سبز و دیگری مایل به نارنجی بود. در نهایت هیچ یک از آن ها، نزدیک به آن چه که در ذهن طراح بود، ارائه نمی شد.

در سال ۱۹۶۳ ، شرکت پنتون اولین سیستم تطبیق رنگ را ایجاد کرد و پس از آن، طراحان می توانند با استفاده از این سیستم، دقیقا همان رنگی را که مد نظر دارند به چاپگر ارائه دهند و اطمینان حاصل کنند دقیقا همان چیزی را که می خواهند به دست می آورند.

سیستم تطبیق رنگ پنتون (PMS)

PMS یا سیستم تطبیق پنتون (The Pantone Matching System) یک سیستم استاندارد سازی رنگ است که به شناسایی  و تطابق رنگ ها کمک می کند. این سیستم از ۱۸۶۷ رنگ تشکیل شده که برای هر رنگ یک شماره شناسایی ۳ یا ۴ رقمی به همراه یکی از حروف C ، U یا اختصاص داده شده است.همه این رنگ ها را می توان در وب سایت Pantone یا در کتاب چاپ شده آنها یافت، که یک منبع تصویری قابل اطمینان است.

مقاله پیشنهادی : نگاهی به لباس بازیگران در اسکار ۲۰۲۰

انتخاب رنگ سال توسط شرکت پنتون

همان طور که می دانید، هر سال، رنگی به عنوان رنگ سال انتخاب می شود. افراد زیادی از این رنگ پیروی کرده و در پوشش، دکوراسیون و جنبه های مختلف زندگی به کار می برند. اما شاید برای شما جالب باشد، رنگ سال چگونه و توسط چه کسی انتخاب می شود. شرکت پنتون نقش مهمی در این انتخاب ایفا می کند.

از سال ۲۰۰۰ شرکت پنتون این کار را آغاز کرده و هر سال یک رنگ را بر اساس عوامل مختلفی مانند گرایشات مردم، شبکه های اجتماعی، موارد مهم در حوزه مد و فشن و سایر المان ها تاثیرگذار انتخاب می کند. این رنگ با برگزاری جلساتی محرمانه در طول سال، انتخاب شده و یک ماه قبل از شروع سال میلادی اعلام می شود. به عنوان مثال رنگ سال از طرف شرکت پنتون در سال ۲۰۱۹ رنگ مرجانی و در سال ۲۰۲۰ رنگ آبی کلاسیک اعلام شد.

شرکت پنتون

از همان سال اول متخصصین و مشاورین در شرکت پنتون در طول سال، همه عوامل موثر در انتخاب رنگ از جمله هنرمندان، طبیعت، شبکه های اجتماعی، ورزشکاران، شرایط اقتصادی جامعه، سبک های زندگی افراد مختلف و… را زیر نظر داشته تا از تمامی آن ها الهام بگیرند. در نهایت با در نظر داشتن هر آنچه که عموم افراد را جذب می کند، رنگ سال در مجله و وب سایت پنتون به مردم اعلام می شود. رنگ سال ۲۰۲۰ از آسمان غروب الهام گرفته و نشانه ارتباط ، آرامش و تمرکز است که برای عصر ما که در همه دنیا با مشکلات مختلف اقتصادی، اجتماعی و…. روبرو هستیم، بسیار مناسب می باشد. بنابراین مطمئن باشید این شرکت با حضور کارشناسان و متخصصین مجرب، با آگاهی کامل نسبت به روانشناسی رنگ ها، به این انتخاب می پردازند.

در تصویر زیر رنگ برگزیده شرکت پنتون از سال ۲۰۰۰ (اولین سال) تا سال ۲۰۱۹ را مشاهده می کنید.

شرکت پنتون

اگرچه اجباری برای استفاده از رنگ انتخابی شرکت پنتون وجود ندارد و هر کس باید کاملا مطابق سلیقه خود دکوراسیون یا لباس های خود را انتخاب کند، اما پیشنهاد می کنیم هر سال چند وسیله (هرچند کوچک) که در طول روز و به صورت روزمره از آن استفاده می کنید، به رنگ سال تهیه نمایید. چرا که همان طور که گفته شد این رنگ ها توسط شرکت پنتون کاملا آگاهانه و روانشناسی شده برگزیده می شوند.

شما چه چیزهایی درباره شرکت پنتون می دانید؟ آیا با مسئله انتخاب رنگ موافق هستید یا این کار را بیهوده می دانید؟ آیا تلاشی برای همرنگ شدن با پنتون می کنید؟ هرسال چقدر به این رنگ توجه می کنید؟ می توانید نظرات و تجربیات خود را در همین صفحه به اشتراک بگذارید تا سایر افراد از آن استفاده نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *